مشاوره فردی


  • 0
  • سپتامبر 21, 2020
اطلاعات بیشتر

روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت به عنوان حیطه‌ای از علم روانشناسی به شناسایی و پیشگیری از عواملی که می‌تواند بر روان و سپس بر جسم افراد تأثیر بگذارد می‌پردازد. آیا می‌دانید سبک زندگی‌ افراد تا چه میزان بر جنبه‌های مختلف سلامتی اثر گذار است؟ آیا از نقش استرس بر روی کارکردهای جسمانی خود آگاه هستید؟ چه کسانی وظیفه مشخص کردن موارد فوق را دارند؟ روانشناسی سلامت سعی دارد تا چنین موضوعاتی را به صورت مؤثر مورد بررسی قرار دهد و به کمک علم روانشناسی حفظ سلامت جسمانی روانی را به افراد آموزش می‌دهد.

روانشناسی سلامت مطالعه فرآیند‌های روانشناختی و رفتاری در حوزه سلامت، بیماری و مراقبت از سلامتی است. منظور از سلامت، سلامت جسمی است. در واقع مسئله اصلی در روانشناسی سلامت، سلامت روان نیست؛ بلکه سلامت جسم در مرکز توجه قرار می‌گیرد. روانشناسی سلامت عوامل روانشناختی، رفتاری و فرهنگی را بررسی می‌کند که با سلامت جسمی و بیماری در ارتباط هستند. فعالان حوزه روانشناسی سلامت باور دارند عوامل روانشناختی مستقیما سلامت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

روانشناسی سلامت به دلیل شیوع و اثری که برخی موضوعات مثل استرس، اعتیاد، چاقی بر اجتماع و سلامت روان افراد دارند بیشتر در این حوزه‌ها فعالیت می‌کند.:

استرس و اضطراب

استرس یکی از مورد توجه‌ترین حیطه‌های روانشناسی سلامت می‌باشد. زمانی که استرس به یک فرد وارد می‌شود، بدن برای مقابله با عامل خطر شروع به تولید هورمون‌هایی مثل کورتیزول می‌کند. این تغییرات بدن باعث می‌شود فرد بتواند در مقابل خطر از خود دفاع نماید. اما زمانی که فشار و استرس به صورت روزمره به فرد وارد می‌شود بدن تدریجا ضعیف شده و وارد مرحله فرسودگی می‌گردد. در این زمان شخص در برابر سایر بیماری‌ها و اختلالات روانی به خصوص اختلالات اضطرابی آسیب پذیرتر می‌شود.

اعتیاد

اعتیاد یکی از رفتارهای پرخطر است که مستقیما سلامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. روانشناسان سلامت به افراد کمک می‌کنند رفتار‌های پرخطر خود را کنترل و از عواض آن پیشگیری کنند. برای مثال با ارائه آگاهی درباره مواد اعتیاد آور، نقش خانواده و آموزش روش‌های پیشگیری اعتیاد در کاهش بروز و شیوع اعتیاد اثر می‌گذارند.

کاهش وزن

مدیریت وزن و ورزش کردن و تغییر عادات تغذیه ای از قبیل مواردی هستند که در مقوله سبک زندگی افراد می‌گنجند. در واقع یک رواشناس سلامت با دست گذاشتن روی چنین مواردی و تغییر دادن سبک زندگی افراد برای پیشگیری از اضافه وزن، بیماری‌ها و بهبود سطح سلامت جامعه می‌کوشد.

 

رفتارهای جنسی پر خطر

کاهش خطر رفتارهای جنسی یکی دیگر از اهداف روانشناسی سلامت است. در این راستا روانشناسان به تاثیر رفتارهای پرخطر جنسی و اثر آن‌ها بر سلامت و انتقال بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، هرپس و سوزاک می‌پردازند.

مراقبت‌های بیمارستانی تحت تاثیر تحقیقات روانشناسان سلامت تغییرات گسترده‌ای می‌کنند که در میزان بهبود و روند بهبود بیماران تاثیرات چشمگیری خواهند گذاشت. روانشناسان سلامت با پژوهش و پیدا کردن این عوامل سعی در بهبود مراقبت‌های بیمارستانی دارند

علاوه موارد گفته شده، روانشناسی سلامت در حوزه‌های زیر خدمات درمانی مختلفی ارائه می‌دهد درمان‌های کمکی در بهبود بیماری‌های خود ایمنی، کته مغزی، آسم عصبی، صرع، خستگی مزمن، التهاب روده، کم کاری و پرکاری تیروئید و...

  • بهره‌مندی از روش‌های مختلف در تسکین دردهای بعد از جراحی، انواع سردردها و میگرن و دردهای عضلانی
  • کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر، تهوع و بی‌اشتهایی، اسپاسم عصبی و سندرم پیش از قاعدگی
  • کمک به تقویت سیسستم ایمنی و آرام سازی در مواجهه با استرس و اضطراب، روش‌های تصویر سازی ذهنی جهت کاهش تنش‌های روانی
  • مشاوره در زمینه بارداری، سقط جنین و یا فرزند خواندگی
  • درمان انواع افسردگی
  • کمک به درمان اختلالات و مشکلات رفتاری کودکان همچون بیش فعالی، اوتیسم، انواع فوبیا و سواس‌ها
  • کمک‌های مشاوره‌ای به زوجین و درمان اختلالات جنسی
  • ریشه‌یابی اختلالات خواب و درمان آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های روان درمانی و آرام سازی ذهن و بدن