مشاوره زوج و خانواده


  • 0
  • سپتامبر 20, 2020
اطلاعات بیشتر

روان درمانی چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟ این سؤالی است که بسیاری از افراد در مواجهه با روانشناسان با آن رو به رو می‌شوند. روان درمانی به طورکلی فرایندی است که یک روانشناس به بررسی وضعیت روانی مراجع خود می‌پردازد و با رسیدن به درک کامل از مشکل او کمک می‌کند تا فرد بتواند آرامش خود را به دست بیاورد و عملکرد خود را در طول زندگی حفظ کند. جالب است بدانید که جلسات روان درمانی تنها به افراد مبتلا به اختلالات روانی اختصاص ندارد و همه افراد برای ارتقای سطح کیفی زندگی خود می‌توانند از آن بهره‌مند شوند..

روان درمانی توسط متخصصین روان شناسی برای درمان طیف وسیعی از اختلالات روانی و مشکلات هیجانی به کار می‌رود. این فرایند که از طریق گفت و گو انجام می‌شود به افراد کمک می‌کند تا بتوانند علائم روحی و روانی ناخوشایند خود را کاهش داده و آن‌ها را تحت کنترل دربیاورند. این امر به افزایش سطح رفاه و بهزیستی در زندگی کمک شایانی می‌کند.

روان درمانی در بهبود انواع مشکلات درون روانی و بین فردی به شما کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات مربوط به سازگاری با شرایط زندگی
  • کنار آمدن با رویدادهای آسیب‌زا مانند بلایای طبیعی
  • کنار آمدن با غم از دست دادن عزیزان و مشکلات مرتبط با سوگ
  • اختلالات روانی خاص نظیر افسردگی و اضطراب
  • اختلالات و مشکلات مرتبط با سوءمصرف مواد
  • مشکلات ارتباطی با همسر و سایر افراد مهم در زندگی

جلسات درمانی می‌تواند به صورت فردی، گروهی، زوج درمانی و یا خانواده درمانی برگزار شود. شرکت در این جلسات محدودیت سنی خاصی ندارد و برای کودکان و بزرگسالان قابل اجراست. درمانگران معمولاً جلسات را به صورت یک بار در هفته و هر بار به مدت 30 تا 50 دقیقه تنظیم می‌کنند.

روان درمانی می‌تواند به دو صورت کوتاه مدت و یا بلندمدت برای افراد اجرا شود. امروزه برای اکثر مشکلات از درمان های کوتاه مدت استفاده می‌شود. با این حال برخی مشکلات نظیر درمان اختلالات شخصیتی به درمان های بلندمدت نیاز دارند. در این شرایط درمان ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول بیانجامد.

روان درمانی گاهی اوقات همراه با درمان دارویی انجام می‌شود. بسته به شرایط روانی مراجع گاهی اوقات درمان دارویی و گاهی اوقات روان درمانی ارجحیت پیدا می‌کند. با این حال تحقیقات نشان داده است حتی در شرایطی که اوضاع روانی مراجع ایجاب می‌کند که درمان دارویی صورت بگیرد، قرار گرفتن روان درمانی در کنار داروها باعث دو چندان شدن اثرات درمانی می‌شود.

در صورتی که نیاز به درمان دارویی وجود داشته باشد، درمانگر شما را به یک روانپزشک ارجاع خواهد داد.