نگاهی به دیابت در بزرگسالی

با ورود افراد به دوره­ی بزرگسالی، فرد باید نقش هایی جدیدی  در حوزه هایی مانند کار، رابطه عاطفی و نقش والدی بر عهده گیرد. دیابت و به دنبال آن، خود مدیریتی بر فرد مبتلا و افرادی که با او زندگی می­کنند، تاثیر می­گذارند. بیماران مبتلا ممکن است این سوال را مطرح کنند، با توجه به شرایط خاص سلامتی شان، آیا زندگی عاطفی و والدی شان دوام خواهد داشت؟

روابط عاطفی با کیفیت مطلوب به همراه حمایت های خود مدیریتی، از سوی شریک زندگی می­تواند کیفیت کلی زندگی و کیفیت زندگی مرتبط با دیابت، رفتارهای خود مدیریتی و پیامدهای درمانی را بهبود بخشد. پیامدهای نامطلوب درمانی می­تواند برتوانایی­های عملکردی فرد، تاثیر گذارد و باعث تغییر نقش فرد مبتلا به دیابت در زندگی شود. اختلال عملکرد جنسی غالبا با افسردگی همراه است و به طور منظم در گزارشات بالینی یافت می­شود.

سالمندی و دیابت:

افراد سالمند مبتلا به دیابت ممکن است از نظر عملکردی و شناختی بدون مشکل باشند، امید به زندگی در آنان به طور قابل توجهی بالا باشد و نیازمند هیچ مداخلات روان شناختی  خاصی نباشند، با این حال، می­توانند  شرایط و مسائل خاص مرتبط با سن شان را داشته باشند(ابتلا به بیماریهای دیگر ، اختلال  درعملکرد شناختی، رژیم های درمانی پیچیده، اختلال عملکردی و محدودیت در منابع اجتماعی و مالی، افسردگی). برآورده شدن اهداف تنظیمی گلوکز، ممکن است تحت تاثیر، نیازمندی های غذایی خاص فرد مبتلا، محدودیت های فیزیکی، از دست دادن حافظه، پایین بودن سواد و مهارتهای شمارشی، قرار گیرد. مراقبین افراد مبتلا به دیابت،  باید در تصمیمات مدیریتی دیابت و تصمیم گیری های درمانی سهم داشته باشند. اهداف مداخلاتی روان شناختی و اجتماعی، شامل حمایت در خودمدیریتی، اطمینان از دسترسی به مراقبت های بهداشتی، بررسی حمایت های مالی و هیجانی، همچنین تسهیل در دستیابی به بهزیستی جسمانی و روانی می باشد.

زمانیکه افرد مسن مبتلا به دیابت از افسردگی نیز رنج می­برند، بهتر است رویکرد درمانی به سمت و سوی کارهای گروهی پیش رود به عبارتی دیگر پزشکان در حوزه­ی سلامت جسمانی، از روانپزشکان و مداخلات روان شناسان سلامت سود و بهره ببرند. در نهایت برای تشخیص اختلال عملکرد شناختی افراد سالمند، غربالگری شناختی به طور سالانه توصیه می­شود.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *