راهکارهای مراقبتی و درمانی برای حل نیازهای سلامت روان در افراد سالمند

سازمان بهداشت جهانی از دولت ها در راستای تقویت و ارتقای سلامت روان در سالمندان و ادغام استراتژی­های موثر در برنامه ها و سیاست ها حمایت می­کند. استراتژی و برنامه جهانی پیرامون سالخوردگی و سلامت توسط مجمع بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۶ تصویب شده است. یکی از اهداف این استراتژی جهانی، تراز کردن سیستم­های بهداشتی با نیازهای سالمندان در زمینه های سلامت روان وسلامت جسمانی می باشد. اقدامات کلیدی عبارتند از: جهت گیری سیستم های بهداشتی در حول ظرفیت های درونی و توانایی عملکردی، توسعه و اطمینان بخشی از دسترسی مناسب به مراقبت های بالینی یکپارچه­ی سالمند محور و تضمین نیروی کار پایدار و آموزش دیده­ی مناسب ومدیریت شده می باشد.

برنامه­­ی عملی و جامع سلامت روان برای سال­های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ که همه ی کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی متعهد می­شوند در جهت ارتقاء بهزیستی روان، پیشگیری از اختلالات روان، ارائه  خدمات مراقبتی، تقویت بهبودی، ارتقاء حقوق بشر و کاهش مرگ و میر در افراد مبتلا به اختلالات روان از جمله افراد مسن، گام بردارند. این برنامه بر چهار هدف اصلی تمرکز دارد.

  1. تقویت رهبری و حاکمیت موثر بر سلامت روان
  2. تهیه و ارائه خدمات جامع، یکپارچه و پاسخگو در زمینه­ی سلامت روان و مراقبت های اجتماعی در محیط­های اجتماعی
  3. اجرا راهکارهای مبتنی بر ارتقاء و پیشگیری در زمینه­ی سلامت روان
  4. تقویت سیستم­های اطلاعاتی، شواهد و تحقیقات در سلامت روان

افسردگی، روان پریشی، خودکشی، تشنج و دمانس و اختلالات مرتبط با سوءمصرف مواد با هدف بهبود مراقبت از اختلالات روانی،عصبی و اعتیاد به مواد، از طریق تهیه ­ی راهنما و ابزارها برای توسعه خدمات درمانی در مناطق با منابع و درآمد کم در برنامه­ی جهانی گنجانده شده­اند.

این بسته شامل مدیریت و مداخلات پیشگیری کننده در هر یک از اولویت­ها ی مذکور در محیط­ها غیر تخصصی بهداشت از جمله برای افراد سالمند می­باشد.

منبع: سازمان بهداشت جهانی

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *