بیماری آلزایمر چیست؟

آلزایمر بیماریی مرتبط با مغز می­باشد که باعث ایجاد مشکلاتی در حافظه، تفکر و رفتار می­شود. آلزایمر یک بیماری پیشرونده است، اگرچه علائم بیماری می­تواند طیف گسترده ای داشته باشد اما فراموش­کاری اولین مشکل محسوس در بسیاری ازافراد است، به طوری که بر توانایی­های عملکردی آنان در خانه، محل کار و یا لذت بردن از تفریحات­شان تاثیر بگذارد. بیش از پنج میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند، به عبارت دیگر به طور میانگین با در نظر گرفتن سه عضو مرتبط با فرد، بر پانزده میلیون نفرازاعضای خانواده، دوستان و مراقبان افراد مبتلا تاثیر می­­­­­­­­­­­­­­­­­گذارد. آلزایمر دارای سه مرحله می­باشد. مرحله اول (ملایم)، مرحله دوم (متوسط)، مرحله سوم(شدید)

مرحله اول:

           در اوایل تشخیص بیماری، فرد احتمالاً از نظرعملکردی کارهای فردی خود را انجام می دهد  و نیاز به کمک دیگران ندارد.  او ممکن است رانندگی، کار و فعالیتهای اجتماعی خود را انجام دهد. اما اشکالاتی درحافظه­اش مانند فراموشی کلمات و مکان­های آشنا و … ایجاد می­گردد که دوستان، فامیل و افراد نزدیک به بیمار متوجه این مشکلات می­شوند.  

مرحله دوم:

           این مرحله معمولاً طولانی­ترین مرحله از این بیماری است و می­تواند سال­ها ادامه یابد. همزمان با پیشرفت بیماری، نیاز به مراقبت و پرستاری از فرد مبتلا بیشتر می­شود. در این مرحله فرد بیمار وقایع و خاطرات شخصی را فراموش می­کند، در به یاد­آوری آدرس، شماره تلفن و نام دبیرستان و دانشکده­ای که از آن فارغ التحصیل شده است یا فراموشی در مورد اینکه کجا هست و چه وقت از روز است و نیز در انتخاب لباس مناسب برای مناسبت ها و فصول مختلف دچار مشکل می­شود. در الگوی خواب وی مانند خوابیدن در روز و بیداری در سراسرشب، تغییراتی ایجاد می­شود و همچنین ریسک بالای گم شدن فرد مبتلا در این مرحله بالاست، از سوی دیگر تغییرات رفتاری و شخصیتی شامل توهم، سوءظن، رفتارهای اجباری و تکراری (فشردن دست، خرد کردن دستمال)، در وی ایجاد می­شود. حتی در شرایط وخیم­تر برخی از افراد در کنترل مثانه ای و روده ای دچار مشکل می­شوند.

مرحله سوم:

           در این مرحله افراد ممکن است، توانایی پاسخگویی به محیط اطراف، مکالمه و در نهایت کنترل حرکتی را از دست بدهند.  و یا اینکه در گفتن کلمات و یا عباراتی طوری عمل نمایند که برقراری ارتباط با آنان بسیار دشوار شود. همچنین با زوال حافظه و مهارت­های شناختی، تغییرات شخصیتی چشمگیری در آنان بوجود می­آید که نیازمند شدید مراقبت و نگهداری هستند. و در نهایت مستعد عفونت های گوناگون بویژه ذات الریه می­شوند.

           منبع: انجمن آلزایمر آمریکا

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *